۱۰ کاری که انتظار می رود کارآفرینان موفق هر روز انجام دهند – بخش دوم

۱۳۹۴/۰۹/۱۷ ۲۲:۱۱

تلقین (Inception) همواره یکی از فیلم های محبوب من بوده است. در این فیلم شخصیت های داستان بدون این که بدانند کجا هستند و چگونه به آن جا رسیده اند، خودشان را در دنیایی خیالی می یابند.

این حس و حال چیزیست که تمام روز (و هر روز) از آن استفاده می کنم.

یک دقیقه روی مهم ترین چیزی که در برنامه کاری ام داشتم، تمرکز کردم. سپس با ده ها تبی که روی مرورگرم باز بود، به یک سایت خبری یا یک شبکه اجتماعی رفتم. وقتی که در حال رانندگی بودم و فیسبوکم را بررسی می کردم فهمیدم که باید چیزی را تغییر دهم. حواس پرتی های دائمی مغز من را مختل کرده بودند و تاثیر مستقیمی بر موفقیت کمپانی و حتی امنیت من داشتند.

برای شروع تمام اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی را از روی گوشیم پاک کردم و کنترل والدین را به آن ها اضافه نمودم تا نتوانم از روی مرورگرم به آن ها دسترسی پیدا کنم. تنها همسرم این پسورد را دارد و به راحتی هم آن را به کسی نمی دهد! همچنین پلاگین استی.فوکوسد (StayFocused) کروم را دانلود کردم تا وقتی که برای شبکه های اجتماعی می گذارم را روزانه به ۲۰ دقیقه محدود کنم، سپس نیوز فید اردیکیتور (News Feed Eradicator) را نصب کردم تا به صورت کامل نیوز فید فیسبوکم را حذف کند. این کارها جواب داد و بازده من افزایش چشمگیری یافت.

دنبال کردن این فرایند به من یادآوری کرد که تمرکز تا چه اندازه اهمیت دارد. با این حس کنجکاوری که دیگران چگونه حواس پرتی هایشان را کنترل می کنند، با چند کارآفرین سخت کوش نمایش داده شده در امپکت شاوکیس (Empact Showcase) تماس برقرار کردم تا ببینم چگونه تمرکز خود را حفظ می کنند.

در ادامه ۱۰ ترفندی که می توانید از آن ها برای پیشرفت سریع استفاده کنید، ارائه شده است:

دیروز بخش اول این مقاله را با هم مرور کردیم و امروز با ادامه آن مقاله در خدمت شما هستیم:

۶ – به یکی بسپارید که شما را مجبور به مسئولیت پذیری کند.

BussinessTrips.Technolog6

بنده وقتی کاری دارم که می دانم باید انجامش دهم اما انگیزه ای برای انجام آن ندارم، مسئولیت پذیر می شوم. من از دستیارم می خواهم که به عنوان بخشی از مسئولیت های کاری اش، مرا مسئولیت پذیر نگه دارد (به عبارت دیگر در مورد کاری که قرار است انجام دهم مرا بازخواست کند). در طول هفته با دستیارم تماس های تلفنی زیادی برقرار می کنیم و از روی لیستی که به او داده ام تا از روی آن مرا بازخواست کند، جلو می رویم. اگر نیاز باشد که کاری در روز خاصی انجام شود، این موضوع را با او در میان می گذارم و وقتی آن را انجام دادم دوباره با او تماس می گیرم. این کار من را در شرایطی قرار می دهد که باید به او بگویم آیا کاری را انجام داده ام یا فراموشش کرده ام. من به واسطه فشار مثبتی که برای خودم ایجاد کرده ام به این نتیجه رسیده ام که به جای کنار گذاشتن برخی از کارها، برای کارهای مختلف اولویت تعیین کنم.

بر اساس اصل “بیزاری از ضرر” علوم اقتصادی-رفتاری، ذات انسان به گونه ای است که بیشتر دوست دارد از ضرر دوری کند تا دوست داشته باشد به سود برسد. من با تعیین یک نفر به عنوان دستیارم، پیشرفت های زیاد و شریک مورداعتمادی به دست آورده ام.

موسس، الیزابت گریس ساندرز (Elizabeth Grace Saunders) از Real Life E Time Coaching & Training

۷ – در طی روز به ایمیل ها جواب ندهید.

BussinessTrips.Technolog7

من به این نتیجه رسیده ام که ۹۰ درصد ایمیل هایی که دستم می رسند یا کلا به درد نخور هستند، یا برای من ارسال شده اند اما توسط یکی از اعضای تیمم تعیین تکلیف شده اند و یا چندان ضروری نیستند و می توان در طی ۲۴ ساعت به آن ها پاسخ داد. از این جهت، برای پاسخگویی به ایمیل ها برنامه ریزی می کنم. به جای اینکه روزی ۲۰ بار ایمیلم را چک کنم یا بین تماس ها و جلساتم به آن ها پاسخ دهم، روزی سه بار آن ها را چک می کنم: صبح، بعدازظهر، سر شب. با این حال، فقط در طی یک بازه زمانی دو ساعته (آن هم شب) به آن ها پاسخ می دهم. صبح و بعدازظهر، فقط ایمیل های اسپم را پاک می کنم و مطمئن می شوم که کسی کار ضروری نداشته باشد. کلید پاسخ ندادن در طی روز داشتن افرادی در تیمتان است که بتوانند بسیاری از کارها را بدون نیاز به شما حل و فصل کنند. اگر خود آدم بخواهد تمام کارها را به تنهایی انجام دهد، نیاز به وقت بسیار زیادی دارد.

بنده به این نتیجه رسیده ام که با این سیستم می توانم کارهای مهم تری همچون کارهای مربوط به فروش را انجام دهم. این کار باعث می شود تمرکزم را روی کارهایم حفظ کنم و بازده خوبی نیز بدست آورم.

در مطالعه ای که توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است افرادی که نمی توانند به صورت منظم ایمیل های خود را چک کنند، دچار استرس کمتری شده و بازده یشتری حاصلشان می شود.

کمک-موسس تراویس اسمیت (Travis Smith) از کمپانی وی.آی.پی ویست سرویسز (VIP Waste Services)

۸ – زمانی که “روی” کسب و کار می گذارید را با زمانی که “در” کسب و کار صرف می کنید، مقایسه کنید.

BussinessTrips.Technolog8

من زمانم را با یک گوگل داک (Google Doc) ساده زیر نظر دارم و از یک سیستم رمزنگاری رنگی برای آگاه شدن از نحوه مصرف شدن زمانم استفاده می کنم. رنگ قرمز نشان دهنده کارهایی است که آن ها را “در” تجارت انجام داده ام (مدیریت عملکردهای روزانه) و رنگ سبز نشان دهنده کارهایی است که “روی” تجارت انجام می دهم (مطرح کردن و بررسی رویکردهای اصلاحی و رشد-محور). من تمام تلاشم را می کنم تا هر هفته تعداد رنگ های سبز جدول زمانیم افزایش پیدا کند. هدف نهایی من آن است که ۵۰ درصد از زمانم (یا بیشتر) را “روی” تجارت صرف دهم.

من اهمیت تمرکز برای کار بر “روی” تجارت به جای کار “در” تجارت را از کتاب کلاسیک ای-میث (E-Myth) نوشته مایکل گربر (Michael Gerber)، یاد گرفتم.

–کمک-موسس، کلسی میر (Kelsey Meyer) از کمپانی اینفلونس اند کو (Influence & Co)

۹ – قبل از انجام کارهای مهم/سخت اول کارهای مهم/آسان را انجام دهید.

d

من روز خودم را با کارهای مهمی شروع می کنم که ساده و سریع هستند و کارهای مشکل تر را برای زمانی می گذارم که گرم شده باشم و روی غلتک افتاده باشم. من می دانم که کارهای مشکلی که نیاز به تفکر، رویکرد-زایی و حل-مشکل دارند زمان بیشتری می گیرند و نمی توان آن ها را در یک ساعت (یا حتی یک روز) انجام داد. با انجام کارهای کوچکی که تاثیر بزرگ دارند و نیاز به تفکر چندانی ندارد (مثلا بررسی و کنار گذاشتن ایمیل های مربوط به فرصت های همکاری) می توانم حواسم را متمرکز کنم و انگیزه بیشتری برای ادامه کار می یابم و حتی گاهی اوقات انجام این کارهای کوچک باعث می شود که راهکارهای فوق العاده ای برای کارهای بزرگ تر به ذهنم برسد.

اصولا بنده اول از همه کارهایی را که تاثیر زیادی داشته و آسان هستند را در اولویت قرار می دهم، سپس به کارهای مشکل تر و دارای تاثیر زیاد، رسیدگی می کنم. تحقیقی که توسط یکی از دانشمندان دانشگاه استنفورد، بی.جی فاک (BJ Fogg) انجام شده است، نشان می دهد که با انجام کارهای کوچک تر، به شدت احتمال ادامه دادن بقیه کارهایمان را نیز افزایش می دهیم. مطالعه دیگری نشان می دهد که پیروزی های کوچک باعث شعله ور شدن سرخوشی، تعهد و خلاقیت می گردد.

کمک-موسس، گریس انجی (Grace Ng) از کمپانی جولین (Jevelin)

۱۰ – روزتان را با یادداشت نویسی—وقایع روزانه—آغاز کنید.

BussinessTrips.Technolog10

من هر روز صبح، روزم را با یادداشت نویسی وقایع روزانه شروع می کنم. روزی یک صفحه درباره اهداف بزرگ ترم، کارهای روزانه ام و احساسی که در مورد اهدافم—که برای ان ها تلاش می کنم—دارم می نویسم.

گاهی اوقات درباره آن که اگر به اهدافم برسم چه حسی خواهم داشت، می نویسم. بعضی وقت ها هم درباره اعتماد به نفسی که نسبت به اهدافم دارم می نویسم. اساسا من با خودم کمی صحبت می کنم تا انگیزه ام افزایش پیدا کند! یا گاهی اوقات موانع و مشکلاتی که سر راه رسیدن به اهدافم وجود دارد را بررسی می کنم—مثلا کدام ترس ها در مورد اهدافی که دارم ضرورت دارند؟ من در یادداشت هایم در مورد تدارکات کار نمی نویسم و فقط در مورد بعد ذهنی قضیه می نویسم. اگر در زمان نوشتن، ایده کاری خوبی به ذهنم برسد دفتر یادداشتم را کنار می گذارم و آن را در دفتر کارم یاداشت می کنم.

مدیران بزرگی همچون مایکل فلپس (Michael Phelps) هر روز چنین کاری را انجام می دهند. انجام روزانه این فرایند روش خوبی برای تخلیه تنش های ذهنی و ایجاد تمرکز برای گذراندن یک “روز خوب” می باشد.

یکی از مطالعات آکادمیکی که بر روی هدف-نگاری انجام شده نشان می دهد که اغلب افراد به اهدافی که برای خود گذاشته اند نمی رسند زیرا نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند. مطالعات نشان می دهد که فکر کردن در مورد کارهایی که در سناریوهای مختلف می توانیم انجام دهیم، به شکل چشمگیری احتمال رسیدن به اهدافمان را افزایش می دهد.

–موسس، لارا رودر (Laura Roeder) از ادگار (Edgar) و ال.کی.آر سوشال مدیا (LKR Social Media)

۱۱ – نکته کلیدی: هر روز صبح قورباغه ات را قورت بده …

BussinessTrips.Technolog11

مارک توئین (Mark Twain) زمانی گفت :

هر روز صبح اول از همه یک قورباغه زنده را قورت بده تا در ادامه روز چیزی بدتر از آن نباشد که برایتان اتفاق بیفتد.

شاید توئین یک کارآفرین جوان نباشد اما نصیحت او بیش از یک قرن است که پا بر جا مانده است: اگر کاری است که از انجام دادن آن می ترسید، اجازه ندهید این کار خیلی طول بکشد—فقط آن را انجام دهید و به سمت جلو حرکت کنید. مطالعه ای که توسط روی باومایستر (Roy Baumeister) انجام شده است، نشان می دهد که نیروی اراده ما در ابتدای روز بالاست و سپس در طی روز تقلیل یافته و ضعیف می شود. مطالعه دیگری نشان می دهد که اگر هدفی را شروع کنیم ولی برای آن تلاشی نکنیم (یا به عبارت دیگر آن را به تعویق بیندازیم) باعث می شود که در کارهای دیگری هم که انجام می دهیم، بازده چندانی نداشته باشیم.

–مارک توئین

منبع: www.technolog.ir